Ревю на Мекотели



Яйцата се снасят поотделно или на групи в желеобразни маси или кожести капсули.

Респираторниот систем кај водните мекотели е претставен со жабри (еден или повеќе парови), сместени во мантијната празнина, а кај копнените мекотели (полжавите) - со непарен бел дроб.

Токсините на охлювите Конуси се отличават с висок и силно специфичен ефект. Сравнително неголямата му молекула позволява лесния му лабораторен синтез. Поради тези си качества токсинът на конусите е обект за изследване в неврологията.

На размери панцерните мекотели могат да достигнат от няколко до тридесетина сантиметра.

Под епителот се наоѓа сврзно и мускулно ткиво, а телесната празнина е мешавина од примарна празнина и целом.

Плуващ октопод – фунията се намира в долната част на нивото под очите Интересно образувание, което функционално е свързано с мантията, е фунийката при главоногите. Тя представлява мускулесто образувание на коремната страна на трупа, част от видоизменения крак. На коремната страна мантийната празнина образува цепка, която може да се затвори с помощта на две мускулести образувания, наречени копчета. Между копчетата се намира и фунийката. Разширеният ѝ край се отваря в мантийната празнина, а предният стеснен е отворен във външната среда.

С изключение на главоногите, мекотелите като цяло са нежни вегетарианци. Сухоземните коремоноги като охлюви и охлюви се хранят с растения, гъби и водорасли, докато по-голямата част от морските мекотели (включително двучерупчести и други обитаващи океана видове) се прехранват с растителна материя, разтворена във водата, която поглъщат чрез филтриране.

Двукрилите се класифицират в следната мекотели таксономична йерархия:

Ракообразни и мекотели – специфика, риболов, отглеждане и съхранение.

Тялото на някои видове мекотели е защитено от силна мивка, понякога има много красиви форми и рисунки.

Јајцата се поставуваат поединечно или во групи во желести маси или кожени капсули.

Други заболявания Една малка стъпка: Как да говорим и да се самозащитаваме по време на ранна грижа за рак на гърдата

Немаме никакви фосилни докази дека ова конкретно животно некогаш постоело; најмногу што ќе се осмели секој експерт е дека мекотелите потекнуваат пред стотици милиони години од ситни морски безрбетници познати како „лофотрохозои“ (па дури и тоа е прашање на спор).

От всички безгръбначни октоподите приличат най-много на нас. Отчасти е заради начина, по който отвръщат на погледа ти, сякаш те преценяват. (Това ги отличава и от много гръбначни: повечето риби не изглеждат така, сякаш се вглеждат в теб.) Отчасти е заради сръчността им. Осемте им пипала са осеяни със стотици смукала, което им позволява да боравят с предмети, независимо дали отварят мидени черупки, разглобяват филтърната система на аквариум или развиват капачки от буркани. Това ги отличава от бозайници като делфините, които, въпреки цялата си интелигентност, са ограничени от анатомията си и не могат с лекота да развинтят нищо. Същевременно октоподите са също толкова извънземни, колкото и всеки друг пришълец, който можете да си представите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *